Łapki

Wielu osobom wydaje się że łapki są tylko po to by zwiększyć predkość podczas pływania, nic bardziej mylnego, prawda jest całkowicie inna gdyż zazwyczaj gdy trenujemy z pomocą łapek, prędkość nie ma większego znaczenia.

Tak jak w przypadku płetw jest to sprzęt który na pierwszym miejscu ma za zadanie pomóc nam w treningach technicznych, oczywiście możemy również użyć ich aby pływać szybko, ale nie po to zostały one stworzone.

Jeśli chodzi o łapki to istnieją trzy główne zastosowania, pierszym z nich jest oczywiście utrudnienie przeciągania rąk pod wodą poprzez większy opór wody, jest to bardzo użyteczna rzecz ponieważ zwiększamy naszą siłę ramion co później przekłada się na lepsze czasy na zawodach. Kolejna rzecz jest trochę powiązana z pierszym zastosowaniem, i jest to lepsze czucie wody. Ktoś kto trenuje pływanie od dłuższego czasu wie jak ważny jest ten element. Im większe łapki, tym większy opór, a co za tym idzie, większa ilość wody przepływająca przez nasze dłonie i przedramiena. W ten sposób później będziemy w stanie zagarniać więcej wody co poprawi nasze rezultaty czasowe.

Ostatnie, i zdecydowanie najważnieszje zastosowanie jest związanie z techniką.

Albowiem jest to ułożenie dłoni w wodzie. Jeśli ktoś z was próbował utrzymać łapki na dłoniach bez żadnego przyczepiania ich wie o co mi chodzi. Jest to bardzo dobry sposób na przetestowanie swojej techniki bez pomocy trenera. Wystarczy położyć łapki na dłoniach i próbowac przepłynąć jak najdalej nie gubiąc ich. Jeśli będziemy wykonywać poprawny ruch rąk nie powinno się ich zgubić.

Właśnie dlatego korzystanie z tego sprzętu jest bardzo ważne by poprawić naszą technikę.

A jak dobrze wiemy to nie siła, tylko właśnie technika jest najważniejszym elementem w pływaniu. To ona decyduje o setnych sekundach które jesteśmy w stanie „zgubić” na zawodach. Oczywiście musimy korzystać również z innych elementów które pozwolą nam poprawić technikę tj. pullbuoy, płetwy, snorkel, deska. Dopiero przy korzystaniu z nich wszytskich będziemy mogli poprawić naszą technikę bardzo w efektywny i widoczny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *