Różnica pomiędzy czepkami zwykłymi a startowymi

Tak samo jak w przypadku okularków, czepki istnieją w wersji startowej oraz standardowej lub inaczej mówiąc, treningowej. Czepki mają za zadanie chronić by włosy nie moczyły się i nie wypadały podczas pływania. Istnieje również inne ich zastosowanie które ma największe znaczenie w przypadku czepków startowych.

Jest nim funkcja ogrzewająca, nasze ciało nie musi się skupiać na ogrzewaniu naszej głowy i dostarcza energię do mięśni. Dzięki temu dużo więcej energii wykorzystujemy na to, by popłynąć jak najszybciej.

Największą różnice możemy dostrzec w kształcie czepka. Czepki startowe są stworzone dzięki technologi 3D, co oznacza że są one perfekcyjnie dopasowane do kształu głowy. Cechują się one również twardością i grubością materiału, są one wręcz sztuwne, co zapobiega tworzeniu się fałd które mogą wpłynąć na opływowość. Za to czepki treningowe mają „linię” przebiegającą przez środek głowy, dzięki czemu każdy może je dopasować bez żadnego problemu. Lecz w przeciwieństwie do czepka startowego, te są mało opływowe i nie zapewniają tak dużego ocieplenia z powodu jego małej grubości.

Posiadanie takiego czepka jest dość przydatne gdy startuje się często na zawodach. Lecz są one bardzo nie wygodne i stosunkowo drogie, więc nie ma sensu kupować ich tylko do treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *