Endless pool, czyli sposób na kwarantannę

Jak wszyscy dobrze wiemy, ostatnimi czasy uprawianie sportu jest dużo trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, tyczy się to najbardziej pływania, ponieważ wszystkie baseny publiczne pozostały zamknięte przez cały okres pandemi. Do tej pory ciężko jest znaleźć basen na którym da się trenować bez ograniczeń. Jest jednak na to rozwiązanie, tak zwane „endless pools” czyli tłumacząc na polski, baseny bez końca, mają one wiele zastosowań, o których wam opowiem.

Na samym początku trzeba zrozumieć jak działa taki basen. Z zewnątrz wygląda to jak prosta konstrukcja lecz wcale nią nie jest, podstawa powinna zostać zamontowana w betonie, następnie do owej podstawy mocuje się grubą warstwe izolacji, której głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed gwałtowną zmianą temperatury wody. Gdy obydwa elementy są już na miejscu, można przejść do montażu niecki która jest stworzona z plastiku lub metalu w zależńości od modelu basenu. Ostatnią rzeczą w całym zestawie jest system który pozwoli nam na pływanie „w miejscu”, czyli silnik który wypycha wodę z różną prędkością aby móc dostosować idealne tempo dla siebie, oraz dwa kanały które znajdują się pod ławeczkami po bokach niecki, zasysające wodę i transportujące ją z powrotem do dmuchawy.

Jak pewnie się domyślasz nie są to z reguły baseny duże, lecz tak naprawdę często są one lepsze od tych standardowych. Możliwości róznią się od modeli i producenta, dużo znich ma funkcje wgrania treningu, można za pomocą aplikacji zaprojektować swój własny trening a basen będzie automatycznie zmieniał tempo i dostosowywał prąd wody do stylu którym płyniesz, oczywiście nie jest to obowiązkowe, można dowoli ustawiać tempo na bierząco tak jak nam odpowiada i poprostu płynąć dopuki chcemy. Jedną z najlepszych funkcji która jest standardem w większości basenów, to możliwość ustawienia temperatury. W ten sposób możemy ustawić temperatury wody która będzie dla nas komfortowa w trakcie treningu, lub temperaturę taką jak w jacuzzi i przesidywać w ciepłej wodzie godzinami :-).

Endless pools stają się coraz bardziej popularne, na rynku istnieją dziesiątki firm które oferują tego typu produkty, a podczas sytuacji która ma teraz miejsce na świecie jest to perfekcyjne rozwiązanie na stałe utrzymanie formy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *