Ile powinno się trenować będąc pływakiem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście poziom osoby trenującej, jeśli jesteś osobą początkującą i chcesz w przyszłości pływać zawodowo, powinieneś spędzać na basenie co najmniej dwie godziny, dwa razy w tygodniu.

Jeśli chodzi o limit to tak naprawdę wszystko zależy od ciebie, jeśli masz ambicje, jesteś wytrwały i lubisz wycisk na treningach to możesz trenować pięć razy w tygodniu, jednak musisz pamiętać również że nie możesz trenować bez żadnych przerw, ponieważ odpoczynek jest równie ważny jak trening.

Jeśli chodzi o osoby które pływają na wysokim poziomie, jeżdżą regularnie na zawody i mają duże szanse na karierę zawodowego pływaka, treningi zajmą większą część ich życia. Już w liceum sportowym, na trening w wodzie przeznacza się mniej więcej 18h, a do tego 3h-4h siłowni.

Drugi czynnik to czy osoba jest krótkodystansowcem czy długodystansowcem, lecz tu nie mam na myśli ilości treningów w tygodni, lecz ich długość. Sprinterski trening jest bardzo dynamiczny i obciążający, a więc w zasadzie sesja treningowa nie przekracza 2 godzin. W przypadku długodystansowców ich typowy trening polega na pływaniu długich interwałów, a co za tym idzie, większy dystans niż sprinterzy. Jednak nie oznacza to że mają cięższe treningi poprzez ich długość, ponieważ intensywność jest dużo mniejsza. A więc osoby które specjalizują się w dłuższych dystansach mogą spędzać więcej czasu na pływalni.

Mam nadzieję że ten artykuł pomoże wam w dopasowaniu ilości treningów, ale jeśli macie jakieś wątpliwości co do tego, piszcie pytania w komentarzach oraz tematy o których byście chcieli usłyszeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *